Kerroin viime blogissani 20.2.2012 Sakon uutuuksista. Tässä lisää, Tikka-kivääreitä ja Sako-patruunoiden uusia latauksia.
Tikka T3 Huntereita tarjotaan nyt myös uritetuilla piipuilla (fluted barrel). Saatavana on sekä mustat että kirkkaat raudat. Alkuun tarjotaan vain lukkopituutta Long ja siinä seitsemää kaliiperivaihtoehtoa 25-06 Rem. – 9,3 x 66 Sako. Myöhemmin tullaan tarjoamaan myös muita lukkopituuksia ja kaliipereita. Mustarautaisesta mallista on saatavana myös vasuriversio.
Urapiippuiset Hunterit ovat ilman tähtäimiä ja suukierteitä. Uritetun piipun eduiksi Sako mainitsee keveyden, paremman jäähtymisen ja erilaisen ulkonäön.
Tikka T3 Forest listataan uutuudeksi mutta se oli esillä jo viime IWAssa. Tämän kiväärin poskipakassa on ”rollover” joka nostaa posken asentoa. Tämä sopii vallan hyvin suurempiobjektiivisille kiikaritähtäimille eikä Forestissa rautatähtäimiä olekaan. Forestia saa vain mustana, vain oikeakätisenä ja vain kaliiperissa 308 Win.
Tikka T3 Sporterista tarjotaan vasuriversiota. Monipuolisesti säädettävä ja muistilla varustettu ruskealaminaattinen kilpatukki, kiinnityskiskot ampumahihnalle tai hiihtovaljaille, M18 x 1 suukierre äänenvaimentimelle, 5 patruunan yksirivinen lipas, 70° lukonkammen avauskulma. Ase painaa 4,1 kg. Kaliiperit 222 Rem., 6,5 x 55SE ja 308 Win.
Uusia patruunalatauksia
Sakolta tuli muutamia uusia kaliipereita vuodelle 2012 ja lisäksi paljon uusia latauksia uusilla luodeilla. Luotihan ratkaisee käytännössä kaliiperin sopivuuden metsästykseen. Range-sarja on ratakäyttöön tarkoitettu edullisemmin joukkopakattu patruuna.
![]() |
223 Rem. 4,5 g Racehead Sierra MatchKing
6,5 x 55SE 6,5 g FMJ (Range)
260 Rem. 6,5 g FMJ Speedhead (Range)
260 Rem. 8,0 g HPBT Racehead Sierra MatchKing
260 Rem. 10,1 g SP Deerhead
7 x 33 Sako 5,1 g FMJ Speedhead (108B)
7 x 33 Sako 5,1 g SP Gamehead (109B)
270 Win. 8,4 g Powerhead Barnes TSX
8 x 57JS 9,7 g Gamehead SP (120F)
9,3 x 66 Sako 15,0 g FMJ (Range)
416 Rigby 25,9 g Twinhead II Swift A-Frame
450 Rigby 29,2 g Twinhead II Swift A-Frame
500 Jeffery 32,4 g Twinhead II Swift A-Frame
Seuraavat luodit pakataan 250 kpl rasioihin itselataajia varten: 105G 3,2 g FMJ; 108B 5,1 g FMJ; 143A 8,0 g FMJ; 145A 8,0 g FMJ Cutter; 146A 6,6 g HP; 147A 6,6 g HP Cutter ja 117A 8,0 g FMJ.
Kysyin mahdollisesta Sakon oman kupariluodin tulemisesta. Toimitusjohtaja Karjalainen kertoi Sakon jatkavan näillä näkymin utahilaisen Barnes Bulletsin tuotteiden käyttöä.
Itselataushylsyille on uudet 50 kpl ja 100 kpl rasiat.
Sako on luvannut miettiä, josko valmistaisi erän kivääreitä retrokaliiperissa 7 x 33 Sako.
Sakon ballistiikkaohjelma
Sakon ballistiikkaohjelma on käytettävissä netissä ilmaiseksi. Osoite on luoti.sako.fi. Ohjelma toimii kolmella kielellä FI, SE ja EN. Siitä on tekeillä myös kännykkäversio.
Sako M10
Tämä on uusi vaihtokaliiperinen modulaarinen tarkk’ampujakivääri. Se ei korvaa TRG-22- ja 42-malleja eivätkä sen osat ole myöskään vaihtokelpoisia. M10:n kaliiperit ovat 7,62 NATO, 300 Win. Mag. ja 338 Lapua Mag.
Toistaiseksi M10-asetta myydään vain viranomaismarkkinoille.
Suunnittelupäällikkö Simo Saarenkanta on uusin tulokas Kari Kuparisen tuotekehitystiimissä