Ilmakiväärin SE Haapajärvelle
- This topic has 0 replies, 1 voice, and was last updated 10.05.2017 at 10.5.2017 14:08 by .
- You must be logged in to reply to this topic.
Home › Forums › Ilma-aseet › Ilmakiväärin SE Haapajärvelle
Saksan Hannoverissa on käynnissä kansainvälinen ampumaurheilukilpailu ISCH, johon osallistuu kaikkiaan noin tuhat urheiluampujaa.
Haapajärven Ampumaseuran Jarkko Mylly teki tiistaina ilmakiväärin SH1-luokan R3-kilpailussa uuden Suomen ennätyksen 638,4, joka oikeutti peruskisan kakkossijaan. Entinen ennätys 633,5 oli Raahen Ampujien Timo Keskisimosen nimissä ja tehty päivälleen vuosi sitten – myös Hannoverissa. Mylly paransi omaa ennätystään peräti 7,3 pistettä.
Mylly jatkoi finaalissa erinomaista tahtiaan, voitti ja kohensi finaalin SE-lukemat numeroihin 256,2. Tulos ylittää 1,4 pisteellä voimassa olevan maailmanennätyksen, mutta ISCH:n tuloksia ei hyväksytä ME:ksi. Suomen ennätykseksi se siis kelpaa. ME on 254,8, ja se on nyt kolmanneksi sijoittuneen Slovakian Veronika Vadovicovan nimissä.
(SAL Tiedotus)
Kangasalan Vesijärvi eli kisaisäntä Jari Tuiskusen kesämökkijärvi oli viiko...
Kun tietää mateen kutupaikan, saalis kutuaikaan katiskalla on lähes varma....
Kuinka pitkä on Jari ja Heikin suurin kuha kalareissulla, joka toteutuu noi...
Ilmatieteilijät törmäsivät marraskuussa Suomessa poikkeukselliseen säätilan...
Jarin kanssa kalassa -arvauskisa päättyi kolmeen oikeaan vastaukseen viime...
Kirjauduit palveluun rekisteröityneenä käyttäjänä. Voit osallistua keskusteluihin ja lukea palvelun maksuttoman sisällön. Tilaamalla saat käyttöösi koko digipalvelun.
HUOM! Jos sinulla on voimassa oleva Erän tilaus, kirjaudu Otavamedia-tilin tunnuksilla. Ongelmatilanteissa voit ottaa yhteyttä asiakaspalveluun.
Voit myös tilata palvelun käyttöösi tästä.
Siirry tästä Erän Kalakeli-sovellukseen: WWW | Android | iOS