Kalastusopas Kalapaikat Saaliskalat Yhteystiedot Kotisivu
Ville-Matti Blomqvist Meri-Teijo, Kokkila, Särkisalo, Kemiö, Tammisaari ahven, kuha, hauki, siika, särki, silakka, kirjolohi ville-matti.blomqvist@vmbfishing.com vmbfishing.com
Juha Happonen Laukaa, Suolahti, Vilppula ahven, kuha, hauki, taimen, harjus, järvilohi, toutain, säyne happonen.juha@gmail.com happonen.info
Erik Herlevi Kymijoki, Pernaja, Porvoo, Helsinki, Loviisa hauki, meritaimen, kuha, ahven erik.herlevi@kalaopas.info kalaopas.info
Leo Karjalainen Inarijärvi, Sevettijärvi, Nitsijärvi ahven, hauki, harjus, järvitaimen, järvilohi, nieriä, harmaanieriä, siika leo@inaritrolling.fi inaritrolling.fi
Mika Kauppinen Kivijärvi, Keitele, Vuosjärvi, Kolima, Ala-Viivajärvi hauki, kuha, järvilohi, ahven info@kalastuselamys.com kalastuselamys.com
Jorma Koivuniemi Pietarsaari, Luoto, Kokkola merilohi, taimen, hauki, kuha, ahven j.koivuniemi@multi.fi saaristomatkailu.com
Toni Kuusisto Suomen, Ruotsin ja Norjan Lappi, Islanti harjus, merilohi, rautu, taimen toni@salmonfinland.com salmonfinland.com
Jari Käyhkö Savonranta, Joensuu (Paasselkä, Savonselkä) järvilohi, järvitaimen, hauki, kuha, ahven jari@oldschooltrolling.fi oldschooltrolling.fi
Mika Lappalainen Ruka, Kuusamo (Kitkajoki, Kuusinkijoki jne.) taimen, harjus, kirjolohi, siika, hauki mika@palosaarenporotila.fi palosaarenporotila.fi

Erän opasrinkiin kuuluvat kalaoppaat ovat mukana tuottamassa sisältöä Kala14-kartalle. Saalispäiväkirjoihin siirtyvät kalaoppaiden reissuraportit ja kartalle pyydystetyt kalat. Mikäli haluat mukaan tähän palveluhakemistoon, ota yhteyttä toimitussihteeri Marko Korhoseen, marko.korhonen(ät)otavamedia.fi.