Tunnustus jaetaan Virtavesien hoitoyhdistykselle tärkeästä työstä virtavesien kalakantojen suojelijana,  kestävien kalastustapojen edistäjänä ja virtavesien kunnostajana.

Virtavesien hoitoyhdistys ry eli Virho on tehnyt virtavesien kunnostus- ja kalastonhoitotyötä vuodesta 1990.

Yhdistys rakentaa virtavesiin muun muassa taimenen kutusoraikkoja sekä poikaskivikoita taimenkantojen elvyttämiseksi. Kunnostustoiminnan rinnalla Virho tekee laajaa vesistöjen tarkkailu-, suojelu-, valistus- ja tiedotustyötä.

Metsähallitus tukee yhdistyksen tärkeää työtä lahjoittamalla joulutervehdysrahoja käytettäväksi vaelluskalojen elinolosuhteiden parantamiseen.

Tuhannen euron summalla saadaan noin 20 kuutiota soraa, joka on tärkein virtavesikunnostusten materiaali kivien ohella. Lahjoituksen avulla yhdistys aikoo rakentaa Vantaanjoen vesistöön vaelluskalojen kutusoraikkoja.

Yhdistyksen Vantaanjoki-vastaavan Kari Stenholmin mukaan Metsähallituksen tuella saadaan materiaalit noin 75 neliömetrin kutusoraikkoon.

Talkoisiin saa osallistua

Yhdistys aikoo järjestää heinä-elokuussa 2016 yhdessä Metsähallituksen kanssa talkoot Karjaanjoella toiminnan esittelemiseksi ja Vuoden Luontovapaaehtoinen -tunnustuksen juhlistamiseksi.

Yhdistys on mukana myös vuonna 2016 alkavassa Freshhabit-LIFE -hankkeessa, jossa parannetaan vesiluonnon tilaa muun muassa Karjaanjoen vesistössä.

Talkoisiin ovat tervetulleita kaikki toiminnasta kiinnostuneet vapaaehtoiset.

Myös Metsähallituksen henkilöstökerho osallistui jo syksyllä virtavesien kunnostukseen yhdessä Vantaan kaupungin ja ely-keskuksen kanssa. Kerho talkoili kutusoraikkoja pääkonttorin vieressä virtaavaan Tikkurilankoskeen.

Iso joukko ehdokkaita

Muutama viikko talkoiden jälkeen saatiin ensimmäiset havainnot uusilla soraikoilla kutevista meritaimenista. Idea joululahjoituksesta osana Metsähallituksen tekemää Itämeri-sitoumusta syntyi näihin aikoihin.

Ehdotuksia Vuoden luontovapaaehtoinen -tunnustuksen saajaksi tuli määräaikaan mennessä yhteensä 26 tahosta.

Ehdokkaiden joukosta vuoden luontovapaaehtoisen valitsi Metsähallituksen luontopalvelujen vapaaehtoistoiminnan asiantuntijaryhmä eri puolilta Suomea tukenaan kansallispuistokummi Mikko ”Peltsi” Peltola ja vuonna 2014 tunnustuksella palkittu suurpetomies Marko Kettunen.

Tunnustus ja lahjoitus luovutetaan Vuoden luontovapaaehtoiselle perjantaina 4.12.2015.