USA:n kansallinen sääpalvelu on jakanut julkisuuteen videon, joka todistaa oikeaksi vanhan totuuden: Ukkosella ei kannata mennä suojaan  puun alle.

Saratoga Springsissä valvontakamera tallensi näkymän (jutun lopussa), kun salama pistää asfalttipihan reunalla seisovan suuren puun päreiksi ja säleet sinkoilemaan.

Kansallisen sääpalvelun tallentamien tilastojen mukaan salama tappoi USA:ssa vuosina 2006-2012 kaikkiaan 127 ihmistä. Niinpä viraston ohje kuuluukin: kun kuulet ukkosen jyrinää, mene sisälle.

Jos sisätilaan pakeneminen ei onnistu eli ollaan liikkeellä vaikkapa luonnossa, paras keino suojautua on välttää korkeita kohteita kuten puita ja painautua mahdollisimman lähelle maata menemättä kuitenkaan makuulle. Ammattilaiset puhuvat tässä kohtaa kyykistymisestä.

Sääpalvelun tilastojen mukaan suurin osa vuosina 2006-2012 salamaniskuun USA:ssa menehtyneistä ihmisistä kuoli vapaa-ajan harrastusten parissa. 82 prosenttia kuolleista oli miehiä.

Eniten salama tappoi vuosien aikana kalastajia, mutta mahtuivat listalle myös golfinpelaajat kahdeksalla vainajalla.

Salamaniskun aiheuttamat kuolemat TOP 5

Kalastus       26 kpl (11%)
Telttailu        15 kpl (6%)
Veneily         14 kpl (6%)
Jalkapallo     12 kpl (5%)
Hiekkaranta  11 kpl (5%)

Lähde: National Weather Service, USA